Jakub Berdych a Maxim Velčovský, dvě jména, která u nás zná snad každý nadšenec do designu, spolu v roce 2002 založili malé studio a designshop Qubus. Od počátku se specializují na kvalitní český design, jemuž pomáhají proniknout za hranice - spolupracují s mnoha designshopy po celém světě, v nichž prezentují jednak svou vlastní tvorbu, jednak i práci ostatních českých talentů.

Malý obchod s puntičkářsky přesně nastavenými světly, jež míří přímo na vystavená díla, má svoje nepopiratelné kouzlo. Zásluhu na tom má i druhý subjekt, který v prostoru nově sídlí. Jakub Berdych se spojil se značkou Křehký, za níž stojí Jana Zielinski a Jiří Macek (kteří také mimo jiné pořádají pražský Designblok a každoroční udílení cen Czech Grand Design). Sklo a porcelán - to je hlavní společný zájem obou značek, které působí, jako by k sobě patřily od samého počátku. Tomu se říká symbióza!

V obchůdku v Rámové ulici tak najdete výběr těch nejlepších kousků. Máte-li slabost pro porcelán či sklo, showroom značek Qubus + Křehký nesmíte minout. Lehce provokativní, vtipné a vždy stoprocentně originální objekty zřejmě zvednou nejedno obočí vašich konzervativních babiček - ale právě tahle ironie a hravost namíchaná s odkazy na tolik uctívanou tradici českého porcelánu je tím, čím si vás Qubus a Křehký získá.

Když Leoš Válka zakládal centrum současného umění DOX, jež chtěl doplnit designshopem, nemusel dlouho váhat, koho oslovit. Obchod a knihkupectví DOX by Qubus, nad kterým má kurátorský dohled právě Jakub Berdych, byl otevřen v roce 2008 a dodnes je největším designshopem v republice.
Obchod a studio Qubus sídlí na adrese Rámová 3 už od roku 2002. Před nedávnem jste se spojili se značkou Křehký. Co si od nového konceptu slibujete?
Na této adrese jsme samostatně fungovali více než deset let. Poté jsme zkoušeli koncept obchodu a galerie společne s kolegy ze značky Denim Heads, kteří se zabývaji velmi autentickým druhem oblečení, především japonským denimem. Spojení tradičních řemesel nám přišlo jako slučitelné, ale Křehký je blíže věcem, které děláme, a tudíž je spojení značek na jedné adrese logické. Navíc se některé produkty a autoři prolínaji mezi oběma značkami. Naše vnímaní designu, chcete-li art designu je velmi podobné. Díky tomu je na jednom místě koncentrace objektů, které jinde nenajdete.

Pod značkou Qubus tvoříte především vy a Maxim Velčovský. Jakým způsobem funguje spolupráce s ostatními českými designéry, kteří jsou v kolekci zastoupeni?
Určitě nejsme agentura, tím myslím, že autory nezastupujeme. V první řadě jsme studio, které má vlastní produkci. Pilířem kolekce jsou Maximovy a moje objekty především ze skla a porcelánu, tedy tradičních českých medií. Nebráníme se ale jiným designům, například Antonín Tomášek nebo Milan Pekař jsou zastoupeni v naší kolekci. Věci pro naší značku vybíráme tak, aby souvisely s názorem, který Qubus razí. Měly by mít příběh a přesah k jiným oborům.

Jak Qubus, tak Křehký je specializovaný na design porcelánu a skla. Sklářské řemeslo má v Čechách dlouhou tradici. Snažíte se tradiční postupy ruční výroby nějakým způsobem rozvíjet, nebo se s nimi zásadně rozcházíte?
Sklo v současné době zažívá znovuzrození, začíná se zase vyrábět, dostává se zpět do popředí, jak to již tradičně v našich končinách bývalo. Já nejsem úplně sklář, takže k práci přistupuji spíše s pokorou, ale zárověň se snahou proces nějakým způsobem změnit a posunout někam dál.

Považujete vaše autorské produkty za užitý design?
Spíše naopak, ve volné tvorbě se nenechávám svazovat funkcí, jsou to více objekty, častokrát bez praktického užití.

Studio Qubus nabízí i služby v realizacích interiérů. S jakými architekty spolupracujete? A v jakém stylu máte zařízené vlastní bydlení?
Není to úplně naše doména, nicméně se výzvám nebráníme. Vybíráme si více specifické projekty, ve kterých je možné náš přístup aplikovat. A moje vlastní bydlení? Mám rád věci po předcích, případně takové, které si pořídím od přátel, nebo koupím v bazaru. Takže pokud styl, tak asi termix.

Od roku 2008 působíte také jako umělecký ředitel obchodu DOX by Qubus v holešovickém centru současného umění. Jaká další prodejní či galerijní místa byste nám v Praze doporučil?
Mojí oblíbenou galerií, vyjma DOXu, je Rudolfinum z těch velkých. Je tu ale řada nových malých a velmi kvalitních jako například Drdova Gallery a Nevan Contempo. Nerad bych ale na někoho zapomněl. Z obchodů třeba Praguekabinet, Kvalitář, Kurátor a spousta dalších. Nechodím moc nakupovat, tak nemám úplně aktuální přehled.

(Jakub Berdych, spolumajitel Qubus + Křehký)Kontakt Otevírací doba
 
Po - So: 13:00 - 19:00
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380