Obchod se suvenýry byste v našem průvodci pravděpodobně nehledali, ale Pragtique jím přesto je. Právě špatnou pověst suvenýrů se jeho tři majitelky snaží napravit tím, že nechávají upomínkové předměty s tematikou Prahy navrhovat mladými neotřelými výtvarníky. A nemají v tom konkurenci!

Originální vzpomínku na Prahu si tak můžete odvézt například od ilustrátorů Tomski & Polanski, Silvie Luběnové či třeba Johany Švejdíkové, která se svými kamarádkami Lenkou Hluchou a Jitkou Fridrichovou stojí za celým konceptem. Každý z vybraných umělců se stejného zadání chopí svým osobitým rukopisem a připravuje přímo pro Pragtique celou sérii předmětů volně odkazujících na naši metropoli. Ať už vás více baví porcelán, nebo papír, na výběr dostanete ze široké palety kousků od notesů, přes hrníčky až po trička nebo plátěné tašky. Jednotlivé kolekce se navíc společně s nově oslovenými výtvarníky neustále rozrůstají.

Pragtique najdete v centru Prahy na dvoře pasáže Platýz na Národní ulici a hned na první pohled vás uchvátí jeho umně provedený interiér, který skvěle ladí s původní funkcionalistickou výlohou. Pokud vaši známí navštíví Prahu a chtějí, aby jim jejich cestu připomínala vkusná drobnost od místního umělce, Pragtique by neměli minout.
Je Pragtique váš první společný projekt? Která z vás s nápadem přišla a jak dlouho jste ho realizovaly?
Přesně tak. S první myšlenkou jsem přišla před pár lety, ale o jeho realizaci jsme začaly uvažovat až koncem roku 2014 a plně se do ní pustily až někdy v únoru minulého roku.
 
Nebály jste se, že „suvenýr“ jako takový je už dávno zdiskreditovaný záplavou nevkusných obchodů s neautentickými suvenýry?
Právě tohle byla výzva, proč se pustit do naší značky. Chceme rehabilitovat pověst suvenýrů a vrátit jim důstojnost vytvářením osobitých, vkusných a dostupných drobností, které budou lidem dělat radost a budou jim připomínat jejich návštěvu Prahy. Praha je krásné město a zaslouží si se prezentovat krásnými suvenýry.
 
Spolupracujete jen s českými umělci? Podle čeho si je vybíráte?
Spolupracujeme převážně s českými umělci, ale výtvarníky si vybíráme různě. Všechny se pohybujeme v kreativním světě různých podob výtvarného umění, filmu, designu, reklamy atd. Takže jsme umělci obklopeny a rády poznáváme nové. Je to neustálý proces, máme oči dokořán. Pokud nás někdo zaujme, tak ho oslovíme s nabídkou spolupráce na téma Praha. Teď už nás oslovují i sami výtvarníci.
 
Jak velká část produktů v Pragtique je vytvořena přímo na míru pro váš obchod? Plánujete nové kolekce?
Všechny kromě některých knih a časopisů, které v obchodě kromě upomínkových předmětů nabízíme. Nové kolekce rozhodně plánujeme, je to takový neustálý adrenalin.
 
Nakupují v Pragtique jen turisté ze zahraničí, nebo si k vám našli cestu i místní?
Obojí. A velice nás těší, že jsme se stali obchodem nejen pro turisty, ale že přicházejí i místní a kupují u nás dárky třeba pro své kamarády nebo příbuzné.
 
Přivážíte si i vy suvenýry z cest? Jaké máte nejraději?
No jasně. Vždy se soustředíme na to, zda se jedná o místní produkci. Nechceme suvenýry vyrobené například v Číně jen proto, že je na nich nápis města, které jsme navštívily.
 
(Lenka Hluchá, spolumajitelka Pragtique)Kontakt Otevírací doba
 
Pondělí - Pátek: 11:00 - 19:00
Sobota: 11:00 - 18:00
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380