Ve Vojtěšské ulici nedaleko Národního divadla najdete malý obchod zasvěcený papíru, ve kterém pochopíte, že i obyčejný sešit může mít kvality designového kousku. Za konceptem stojí grafická designérka a ilustrátorka Kateřina Šachová, jež je dodnes garantkou papelote studia, které tvoří pět designérů. Jejich bloky, skicáky, alba či diáře jsou k dostání ve všech pastelových barvách, nejrůznějších formátech, s geometrickým vzorem či bez. Jedno však mají společné a to jednoduché provedení oproštěné od kýče, který na vás často číhá v regálech běžných papírnictví.

Zapomeňte tedy na nevkusné motivy, které zaplavily přebaly sešitů z vašich školou povinných let. Přesto nehrozí, že by výrobky značky Papelote nudily a vyjímají se jak v luxusní kabelce, tak i ve školní brašně. Zároveň můžete využít služby jejich tvůrčího studia, které vyvíjí produkty podle vyslovených přání a představ zákazníků. Pro ty nejmenší navíc Papelote pravidelně pořádá kreativní dílny věnované ilustraci.

Dalším sympatickým rysem stojícím za zmínku je důraz kladený na výrobu z lokálních a ekologicky šetrných materiálů. Není divu, že tento prodejní a tvůrčí prostor zvítězil v prestižní soutěži Czech Grand Design v kategorii obchod roku 2011. Navštivte Papelote a obklopte se papírem, který má příběh. Papírem tělem i duší.
Pamatujete si první produkt, který jste pod značkou papelote vyrobili? Jak vypadal?
První produkt nebyl jen jeden, byla to taková úvodní kolekce, která vycházela z mé diplomové práce na Umprumce a kterou jsme pak prezentovali na Designbloku. Jedním z prvních byl třeba můj oblíbený sešit Envelopa, vyrobený z přehnuté obálky. Od začátku až dodnes také přetrvaly například sešity Simple, jejichž obálky tvoří stejná lineatura, jaká je uvnitř.

Kolik designérů dnes pro papelote navrhuje?
Často se setkáváme s domněnkou, že papelote je pouze značka, pro kterou navrhují různí designéři. Tak to ale není, ba právě naopak. My jsme ti designéři a vše, co vyrábíme, si navrhujeme sami. Od našich začátků, kdy jsme orologi replica svizzeri studio tvořili spolu s mým manželem Filipem, jsme se již rozrostli, a dnes je nás v papelote studiu pět. Vedle vývoje značky a nových kolekcí se věnujeme také zakázkám na míru.

Kdo stojí za interiérem vašeho obchodu ve Vojtešské ulici? Plánujete do budoucna otevření dalších poboček?
Interiér obchodu pro nás navrhli kamarádi architekti A1architects. Interiér dodnes skvěle funguje, byť musí pojmout mnohonásobně více věcí, než na začátku. Občas se také promění v místo pro workshop nebo malou výstavku. Otevření dalších obchodů zatím neplánujeme, ale kdo ví.

Jak velký zájem je o zakázky na míru, které také nabízíte? Setkáváte se se zajímavými nápady ze strany klientů?
Zájem je rok od roku větší a nás to nesmírně těší a hlavně baví. Nápady se tedy čekají spíše od nás, ale čas od času s nějakým přijde i klient. Každopádně vše co vznikne, je výsledkem společného dialogu a úsilí. Důležitý je pro nás osobní přístup a vzájemná důvěra, bez kterých bychom nebyli schopni naši práci odvést nejlépe, jak dokážeme.

Několikrát do roka pořádáte ilustrátorské workshopy pro děti. Jak taková dílna probíhá? Účastní se i rodiče dětí?
Dílny jsou jen pro děti, i když někdy se rodičům odcházet nechce. Dílna má vždy nějaké téma, se kterým přijde sám ilustrátor a od toho se odvíjí i její charakter. Některé jsou více kreslící a soustředěné, jiné zas více akčnější… Záleží na naturelu toho, kdo dílnu vede.

Máte nějaká oblíbená papírnictví v zahraničí, která jsou pro vás inspirací?
Mám jeden oblíbený londýnský obchod – Present and Correct. Kombinují prodej současných papírenských značek s vintage kousky, které sbírají po celém světě, a atmosféra, která tím vzniká, je podle mě jedinečná.

(Kateřina Šachová, spolumajitelka Papelote)Kontakt Otevírací doba
 
Pondělí - Pátek: 11:00 - 19:00
Sobota: 12:00 - 18:00
 
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380