Pestrostí nabídky obchodů a kaváren Praha v posledních letech dohání své západní protějšky. Člověk skoro nemá šanci udržet s jejím nabraným tempem krok a navštívit všechny ty lákavé, nově otevřené podniky ve městě. Jedno místo tu ale dlouho chybělo. A to knihkupectví, které by bylo jasně vyprofilované na umělecké publikace a periodika a zároveň nutně nebylo součástí některé z místních galerií či muzeí. Takové knihkupectví, na které běžně narazíte při bloumání berlínskými nebo londýnskými ulicemi.

Tuto skulinu vyplnilo před pár lety Page Five, knihkupectví a vydavatelství v jednom. Page Five založili František a Štěpán, kteří jsou, jak sami říkají, posedlí papírem, knihami a různými projevy vizuální kultury. Jejich knihkupectví sídlí ve Veverkově ulici, která se stala vyhlášenou adresou na Letné pro místní i turisty. Hned naproti Page Five je oblíbené Bistro 8, jehož strategickou polohu oceníte, protože vám během listování celé řady knih určitě vyhládne. Ať už jste milovníkem kvalitní poezie, nebo se zajímáte o výtvarné umění, architekturu, design či fotografii, zajisté si tu přijdete na své.

Velký prostor dostávají mladí čeští autoři, na které se Page Five zaměřuje ve své vydavatelské činnosti. Spolupracují při tom se zahraničními knihkupectvími a vydavatelstvími, aby zajistili distribuci a propagaci méně protěžované české knižní tvorby v mezinárodním měřítku. Díky svým cenným kontaktům z ciziny k nám pak naopak dostávájí zajímavé zahraniční publikace a periodika, které jste si dříve museli objednávat jen přes internet. Page Five je také příjemným místem setkávání čtenářů a autorů při pravidelných křtech publikací a autorských čteních.
Společně s knihkupectvím provozujete i malé nakladatelství. Kolik titulů už jste pod hlavičkou Page Five vydali? V čem se lišíte od jiných nakladatelství?
Od jiných nakladatelství se lišíme asi především tím, že se zaměřujeme na knihy o umění a hlavně tím, že se nebráníme netradičnímu zpracování knihy, Zatím jsme vydali čtyři tituly. První je Umělec, vila a bazén, kterou jsme vydali s projektem Nad Čarou. Je to sborník esejí o tom, jestli má člověk jít na uměleckou školu, aby byl umělcem. A netradiční je také v tom, že je to dvoukniha spojená zipem. Další je Nebula, interaktivní ilustrovaný sešit pro děti, a CYAN, básně o grafickém designu od Matěje Moravce. Čtvrtým titulem je katalog Michala Škapy – Graffoman. Ten je netradiční už obsahem, do kterého Michal místo fotek svých obrazů, dal své kresby, které se různě překrývají a kniha je spíše sama o sobě uměleckým objektem. Také je tištěna na risographu, což je inkoustový duplikátor, který jsme si pořídili. Tento měsíc otevíráme naproti našemu obchodu knihařskou a tiskařskou dílnu PressFive, kde budeme tisknout i na zakázku.

Ve Veverkově ulici, kde sídlíte, se koncentruje spousta zajímavých obchodů. Stala se Letná cílem turistů, nebo k vám zavítají spíše místní?
Veverkova se rozhodně stala cílem turistů. My jsme to pocítili hlavně letos, kdy turisti chodí cíleně, kvůli tomu, že jsme v několika světových průvodcích.

Stíháte si pročíst všechny tituly, které prodáváte? Jak často se stává, že nějakou publikaci odmítnete?
Máme kolem tisíce titulů a pročíst to celé se bohužel nedá. Ale tím, že knihy vybíráme sami, máme přehled o čem jsou. Co se týče odmítání, to se moc často nestává. Naštěstí k nám chodí lidé, kteří mají stejné cítění a většinou sami poznají jestli se jejich kniha do našeho obchodu hodí, nebo ne.

Co si myslíte o trendu elektronických knih?
Elektronické knihy jsou skvělé řešení při cestování, sama mám čtečku doma. Nikdy však nemůžou nahradit tištěnou knihu. Tu vůni a pocit papíru zatím ještě technologie nedokáží napodobit. Tak i my kdykoli něco tiskneme, nebo vydáváme, necháváme si záležet jak na výběru papíru, tak i tiskařské technologií.

Navštěvujete knihkupectví i během vašich dovolených v zahraničí? Máte nějaká oblíbená místa?
Určitě. Poslední dobou jezdíme na dovolenou hlavně na knižní trhy malých nakladatelů. Ale i když jedeme jen tak, vytipujeme si pár míst, kam zajdeme. Nejvíc se inspirujeme asi v Berlíně, Londýně a Lipsku.

Jaké knihy ve vaší knihovně si obzvlášť ceníte?
Obzvlášť si ceníme zínů, které ukořistíme buď u nás v obchodě, nebo na trzích. U zínu je to tak, že vzniká jen pár kusů a málokdy se stane, že autor udělá dotisk. Pak netradičních knih, které jsou zajímavě řešené.
 
(Nadia Sheshukova, Page Five)Kontakt Otevírací doba
 
Pondělí - Pátek: 12:00 - 19:00
Sobota: 12:00 - 16:00
 
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380