Modrý neon Lazy Eye svítí v Ibsenově ulici na pražských Vinohradech od jara 2014. Jeho majitelka Hana Noble vystudovala dějiny umění, ale osudová láska ke stylu 50. let její kariéru neplánovaně stočila k módě. První vintage šaty si Hana pořídila během své cesty po Spojených státech a přesně podle jejich střihu si nechala od své kamarádky krejčové ušít na míru několik dalších kusů z různých látek. Rozrůstající se sbírka modelů jí přivedla ke stylingu, od kterého byl už jen krůček ke zrození vlastní značky Lazy Eye. Na jaře 2013 Hana otevřela kamenný obchod Lazy Boudoir na Letné a přesně po roce svůj showroom přestěhovala na Vinohrady, kde také bydlí.

Přestože se za návrhářku Hana nikdy nepovažovala, její jméno se objevilo v nominacích na cenu Czech Grand Design 2012 v kategorii Módní designér roku. Šaty ve skutečnosti šije její matka a matčina sousedka podle původních střihů ze 40. a 50. let. Módní přehlídky Lazy Eye nazývá jejich organizátorka raději dámské dýchánky. Se svými kamarádkami navíc pravidelně pořádá akce Poxxoxo Roller Skate Disco v pražské MeetFactory, při kterých se na parketě bruslí a tančí zároveň.

Nové střihy a nápady přibývají a úměrně s tím i zástup spokojených zákaznic, které se nestydí ukázat svou ženskost. Kolekci Lazy Eye tak nedávno doplnila série Lazy Noble z velmi kvalitních materiálů.
Navrhuješ šaty ve stylu čtyřicátých a padesátých let. Čerpáš z dobových materiálů nebo raději improvizuješ?
Dříve jsem používala jenom dobové střihy. Momentálně navrhujeme naše šaty, ale stále vycházíme z dobových střihů. Jen je upravujeme tak, aby více vyhovovaly současným potřebám.
 
Baví tě na tomto období čistě jen móda? Co třeba hudba nebo filmy?
Na 40. a 50. letech mě baví všechno - auta, hudba, móda, nábytek, filmy. A také miluju současné filmy, které se odehrávají ve 40. a 50. letech.
 
Tvoje šaty se často objevují na stránkách módních časopisů a nosí je mnohé české herečky. Kdo jsou tvoje zákaznice?
Spektrum našich zákaznic je široké, od mladých dívek po starší dámy, od hereček po umělkyně, od studentek po manažerky a ředitelky velkých firem.
 
Showroom jsi původně měla na Letné, odkud ses přestěhovala na Vinohrady. Jak vlastně tvůj obchůdek funguje – může každý přijít a šaty si vybrat na místě, anebo je spíše navrhuješ na míru?
Může přijít kdokoliv od pondělí do pátku a vybrat si z hotových šatů, které máme maximálě ve 3 velikostech od střihu a dezénu. Na zakázku šijeme svatební šaty, společenské šaty a teď už spíše výjimečně šaty vycházkové. Každý týden máme nové a nové kousky, takže si myslím, že si vybere opravdu každá.
 
Mimo Lazy Eye ještě pořádáš Roller Skate Disco, párty na retro kolečkových bruslích. Chodí tam slečny ve tvých šatech?
Roller Skate Disco je moje druhá velká zábava vedle šatů. Tam se ráda odreaguji v disco modelech 70. let. Miluju 70. léta obecně - hudbu, módu a hlavně auta! Momentálě připravuji kolekci věnovanou této dekádě. Bude to taková fúze mezi 40. a 70. léty.
 
Ty sama nosíš šaty ve dne v noci. Je vůbec naděje, že tě někde potkáme v kalhotách?
Pravdou je, že převážně nosím šaty, ale kalhoty nosím také. Děláme například kalhoty s vysokým pasem a šortky inspirované 50. léty. Ale je fakt, že si ráda obléknu právě ty sedmdesátkové disco kalhoty a vyrazím na bruslích na projížďku, nebo jen tak večer do baru. No a třeba taková jóga se v našich modelech cvičit tedy opravdu nedá.
 
(Hana Noble, majitelka Lazy Eye)Kontakt Otevírací doba
 
+420 728 630 275
 
Pondělí - Čtvrtek: 13:00 - 19:00
Pátek: 13:00 - 17:00

 

Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380