Kryštof Kodl a Petr Jůza se rozhodli vsadit na to, že český muž ještě není úplně ztracený případ a i jeho šatník může být stylový, elegantní a přitom trochu odvázaný. Založili Friendly Suits, společnost, která vám ušije perfektní oblek na míru přesně podle vašich požadavků.

To by jistě nebylo nic nového, ale kluci na to jdou zkrátka jinak - mají svůj styl a pánskou módou skutečně žijí. Vlastně si ani nedokážete představit, že by chodili v něčem jiném, než v perfektně nažehlené košili a dokonalém obleku. A obojí rádi navrhnou a nechají ušít i pro vás. Metodě, kterou obleky vytváří, se říká made to measure. Změří si vás, vyslechnou si vaše požadavky na použité materiály, střih, počet kapes i tvary švů a podle toho jejich krejčí vytvoří skvěle padnoucí oblek jen a jen pro vás. A jsou při tom absolutní perfekcionisté a věnují se každému detailu. 

Showroom v Panské ulici, do kterého se přestěhovali ze Žižkova, je toho důkazem. Čistý prostor připomíná luxusní módní butik, ale s tím rozdílem, že se v něm budete cítit naprosto uvolněně. Důležitým prvkem v interiéru je prosklený průhled, který showroom propojuje s malým pracovním prostorem. Přímo před očima zákazníků se tam odehrávají poslední úpravy obleků a doplňků, bez kterých se stylový chlap neobejde.
Vystudovali jste oděvní návrhářství, nebo jste se krejčovské řemeslo naučili sami?
Tady je nutno říct, že ani já, ani Petr, nejsme krejčí. Naše vzdělání je převážně ekonomické a humanitní. Řekněme, že na řemeslnou část naší práce máme lidi, kteří jsou k tomu povolaní. Dáváme práci našemu panu krejčímu, který má ještě klasickou vídeňskou školu a kromě toho máme samozřejmě celou strojní výrobu na produkci tzv. měřenek. Sami ale působíme jako poradci a konzultanti. Na to ale člověk nemusí mít školy. Stačí trocha praxe a nadšení.

Jak jste získali vaše první zákazníky? Neměli jste obavy, že u nás si muži na osobitou módu příliš nepotrpí a celá léta si v práci vystačí se střídáním pár košil a obleků?
Prvními zákazníky byli lidé z okruhu našich známých, to je jasné. Ale už na první session přišlo pár lidí přes FB. To byl společně s osobním prodejem taky hlavní kanál pro získávání klientů. Dodnes FB replicas de relojes de lujo españa i osobní prodej hodně používáme, ale přidaly se také reference a doporučení. No a jestli jsme se báli? Nebáli. Jednak to pro nás byl zpočátku především tak trochu melouch. Hlavně jsme ale už tehdy cítili, že český chlap na tom není až tak zle, co se módy týče, a že tenhle segment je prostě na vzestupu. A to se zatím, jak se zdá, jen zlepšuje.

Jak dlouho běžně trvá, než si nový zákazník od prvního setkání s vámi vyzvedne hotový oblek? Snažíte se vaše klienty poznat blíže, abyste mohli jejich osobnost odrazit v jednotlivých detailech obleku?
Doba dodání bylo to, co nás od jistého objemu klientů začalo docela pálit, proto jsme na tom hodně zamakali a teď je standardní doba dodání obleku okolo měsíce od prvního setkání. Klienty se samozřejmě snažíme poznat zblízka. To je jedna z důležitých věcí, která náš servis odlišuje od konfekce. Když k nám chlap přijde, sedneme si, dáme si kafe a povídáme o oblecích, koukáme při tom na látky a nakonec nám z toho vyjde, co přesně daný klient potřebuje a chce. Jde o to, že člověk dává peníze za něco, co ještě ani nevzniklo, takže je zásadní vytvořit komfortní vztah založený na důvěře. No a kromě toho nás samozřejmě baví sdílet naše nadšení, takže mluvit o tématu pánské módy zvládneme hodně dlouho.

Váš sortiment jste rozšířili i o dámské košile a saka. Máte už nějaké věrné zákaznice? Jaké další novinky chystáte?
Dámské košile a saka sice umíme, ale narovinu říkáme, že to v současné době není náš „core produkt“. Orientujeme se hlavně na pány (tedy obchodně). Potíž je taky trochu v tom, že třeba obleky a saka na dámy umíme šít jenom ručně – mají totiž o něco komplikovanější křivky – a to je zásadně dražší. Oblek od 25.000 Kč není zrovna lidovka. Nicméně řady našich spokojených zákaznic taky utěšeně rostou. A upřímně – dáma v krásně padnoucím bespoke saku je prostě krásná. No a novinek chystáme rovnou celou řadu. Je to ale v tuto chvíli trochu tajemství, takže to zatím necháme v rovině překvapení.

Odkud odebíráte látky a jak jste vaše dodavatele objevili?
Látky bereme v drtivé většině z Itálie. Seženete u nás ale i ikonický Scabal, jednoho z nejproslulejších výrobců látek na světě původem z Belgie. Část látek máme dostupnou skladem a část kupujeme ad hoc po metru pro konkrétní klienty. Sehnat kvalitní dodavatele je věc kontaktů. Ty pak samozřejmě generují další a další kontakty. Důležité je projít si fází, z níž vyplyne skupina těch nejspolehlivějších dodavatelů. Spolehlivost (samozřejmě společně s kvalitou látky) je to nejdůležitější. Taky jsme zažili krušné chvíle, když nám jeden dodavatel zmizel v situaci, kdy jsme měli u něj objednané látky pro nezanedbatelný počet klientů.

Chodíte ještě vůbec nakupovat konfekci, anebo jste na ní úplně zanevřeli?
Upřímně řečeno konfekci navštěvujeme dost minimálně. V současnosti pracujeme na tom, abychom nabídli kompletní sortiment pro stylového chlapa. A bylo by přinejmenším podezřelé, pokud bychom hájili barvy cizich značek. ;)

(Kryštof Kodl, spolumajitel Friendly Suits)Kontakt Otevírací doba
 
Pondělí - Pátek: 10:30 - 19:30
Sobota - Neděle: po předchozí domluvě
 
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380