Ve Vršovicích v sousedství proslulé Krymské ulice najdete vintage obchod s roztomilým názvem Boho. Jeho mladá a stále usměvavá majitelka Patricia Madarová žila více než deset let v Londýně a za tu dobu si zvykla na módní pestrost v ulicích. V jejím novém domově, jímž se stala Praha, narážela na tuto svébytnost v oblékání jen zřídka. I dnes do jejího obchodu zavítají častěji cizinci žijící v pražské metropoli či turisté spíše než Češi.

V Boho najdete jen autentické vintage kousky, které jsou díky pečlivému výběru Patricie ve výborném stavu. I samotný interiér působí jako ze starých dobrých let - k posezení vybízejí pohodlná křesla u kulatého stolku, na kterém nikdy nechybí porcelánový podnos se sladkostmi.

Ať už chcete celý vintage outfit nebo jen nenápadný doplněk, tady si přijdete na své. Čeká na vás široký výběr elegantních šatů, bot, ale také kabelek a bižuterie. Možná budete překvapeni, že jedna jediná brož dokáže dodat šmrnc i zcela jednoduchému modelu. Je velká pravděpodobnost, že po návštěvě Boho změníte přístup a už nebudete bez rozmyslu vyhazovat všechny věci po svých rodičích či prarodičích. Ve změti zbytečností třeba jednou objevíte malý poklad, kterého si budou cenit i vaše děti.
Dalo by se říci, že Boho je vlastně takový luxusní second hand, výběr toho nejlepšího z vintage bytových doplňků, oblečení či šperků. Která část převládá a která tě baví nejvíc?
Označení second hand je velmi zavádějící, přestože lze říci, že v mém obchodě najdete pečlivý výběr velmi originálních starých věcí z druhé ruky. Slovem second hand se rozumí absolutně všechno použité zboží, které již není v původním stavu - tedy, ne zcela nové. Oproti tomu vintage je pojem pro nové nebo použité zboží pocházející z předchozí éry, která začíná rokem 1920 a končí dvě dekády zpět od dnešního data. Vintage znamená autentické, originální a velmi dobré jakostní zboží, které je alespoň 20 let staré a v dobrém stavu. To platí jak pro oblečení, tak pro interiér a doplňky. Musí to být autentický kus, kde je rozpoznat poctivé řemeslo. To je to, co se mi na tom líbí. Tyto věci byly vyrobeny kvalitně, aby sloužily po dlouhou dobu a vetšinou mají určitou historii nebo příběh, který k nim patří. Vynikají nadčasovostí a svou originalitou. Na rozdíl od dnešních trendů komerční masové produkce. Jestli se vám líbí vintage, pak to automaticky neznamená, že se v zásadě musíte oblékat jako vaše babička, nebo mít byt zaházen starým nábytkem a jinýmy zbytečnými věcmi, které vaši sousedé už dávno vyhodili. No a nebo taky můžete. Forma užití je zcela na vás. Já osobně ráda používám vintage k okořenení. Dodá všemu obyčejnému a prvoplánovému ten správny originální nádech.
 
Tvůj obchůdek leží hned vedle Krymské - ulice, ve které se soustředí komunita mladých kreativních lidí a je takovým „miniaturním českým Berlínem“. Pozoruješ, že se díky tomu staré Vršovice nějak mění?
Nejen tato lokalita v Praze se mění. Mám pocit, že lidé tady se obecně mění a konečně se probouzí do světovějšího a kosmopolitnejšího způsobu života. Když jsem se sem přistěhovala z Londýna, kde jsem žila přes 10 let, připadala jsem si jako Alenka v ospalém městě. Což bylo příjemné, ale jen na chvíli. Pak si uvědomíte, že tu něco chybí - inspirace na ulici, přirozená svoboda a uvolněnost ve smyslu životního stylu. Díky současné mladé generaci, která absorbuje a zažívá nové světy a kultury, se to mění k lepšímu. Jsou po tom všem hladoví a já jsem velmi ráda, že už to nezůstává skryté pouze v uměleckých a tvůrčích komunitách, ale pomalu přechází do přirozeného způsobu života.
 
Chodíš také do Krymské, ať už třeba na obědy nebo na proslulé koncerty v Café v lese?
Je to naše sousedství, jak bych anglicky řekla our hood, a já ráda chodím do všech míst na Krymské i v okolních ulicích. Na dobré jídlo, kávu, hudbu, umění a společnost skvělých lidí. Tohle vše a ještě mnohem víc do budoucna, doufám.
 
Velkou část tvých zákazníků tvoří cizinci a turisti. Odkud tvůj obchůdek znají?
Turisté objeví obchod často náhodně. Tak jo, trochu jsem tomu dopomohla a otevřela vedle hostelu. Cizinci a expati si mě pak najdou díky doporučení, nejčastěji se to šíři ústně, což má stále velkou sílu. Díky Bohu za to.
 
Mají i Pražáci slabost pro vintage zboží?
V Praze prozatím není mnoho těch, kteří mají cit a zápal pro vintage zboží. Doufám, že počet lidí, kteří si uvědomí, že je potřeba uchovávat určité věci a být vstřícný k životnímu prostředí. Je to totiž hlavně o životě, nejenom o stylu.
 
Co vlastně znamená název Boho?
Boho je v anglickém jazyku zkratka od slova Bohemian. Ve společnosti se to vztahuje na bohémství jako životní styl. Boho je skutečný bohém, který má schopnost ocenit krásu, je hluboce romantický, nezná žádné limity. Jeho svět je jeho vlastní tvorba a svoboda. Bohemian ale označuje také rezidenta bývalého Království českého. Tolik krásných význámů má pro mě zkratka Boho.
 
(Patricia Madarová, majitelka Boho Vintage Concept Store)Kontakt Otevírací doba
 
+420 733 206 929
 
Pondělí - Pátek: 11:00 - 19:00
Sobota: 13:00 - 18:00
 
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380