V době loňských letních výhní jsme se s MINI namísto na koupaliště vydali do Libčic nad Vltavou nedaleko Prahy. V areálu bývalých šroubáren jsme si domluvili hned dvě zajímavá setkání – v továrně LUGI a v dílně DEVOTO.

Obě firmy mají společné nejen místo výroby, ale také poslání. Dodávat na český trh kvalitní dřevěný nábytek s příběhem. Výrobní halou LUGI nás s poutavým výkladem provedl přímo majitel společnosti Michal Peřina a v nedaleké dílně DEVOTO jsme si pak příjemně popovídali s Lukášem Lédlem, který firmu na výrobu dětského nábytku založil se svým kamarádem.

Při naší návštěvě Libčic jsme si všimli, že proměnou prochází velká část celého areálu, a proto stojí za návštěvu i přilehlé budovy, sklady a další výrobní haly, na kterých se už pracuje, anebo je rekonstrukce brzy čeká. Ze šroubáren jsme pak celí vyhladovělí zamířili do naší oblíbené únětické hospůdky U Lasíků.

 Zatímco ještě před několika lety byly v očích většiny Čechu kvalitním nábytkem snad jen výrobky z velkých obchoďáků, dnes už je situace jiná a mnoho z nás si potrpí na skvěle zpracované kousky z kvalitního dřeva, se špičkovým designem a osobitostí. Právě na takový nábytek se zaměřuje firma LUGI, jež sídlí v úchvatném industriálním areálu bývalých šroubáren v obci Libčice. Její produkty zahrnují prakticky veškeré bytové vybavení, od kuchyňských linek na míru, přes židle, věšáky na oblečení až po slánky a pepřenky. Vše ale spojuje důraz na kvalitu, materiál a ruční výrobu.
 
Zakladatel firmy, Michal Peřina, truhlařinou žije a z jeho vyprávění se vám zatají dech. Řemeslo truhláře se vám najednou bude zdát jako práce snů. Pan Peřina sází na osobní přístup a můžete si být jisti, že v LUGI se vždy seznámíte s truhláři, kteří na vaší zakázce budou skutečně pracovat. Celý proces přitom můžete mít při návštěvě výrobní haly přímo před očima. A věřte, že truhlařina tady hraničí s uměním.
 
Uměleckým dílem je pak i prostor bývalého showroomu LUGI v těsné blízkosti výrobní haly. Showroom byl po několik let ve zrekonstruované budově uhelného mlýna, která geniálně propojuje místní industriál s moderní architekturou. Cihlové stěny, velká tovární okna a vysoký komín jsou doplněny novým železným schodištěm a dalšími současnými prvky. Výsledkem je vzorový příklad, jak se dá cenná industriální architektura konvertovat na moderní a skvěle využitelnou budovu. Z uhelného mlýna se nábytek LUGI sice už vystěhoval, ale můžete si jej prohlédnout v novém showroomu v pražském Vinohradském pavilonu.
 
V Libčicích nad Vltavou žili a hospodařili vaši prarodiče. Máte z dětství nějaké vzpomínky na libčické šroubárny, kde dnes LUGI sídlí? Jak to tam tehdy vypadalo?
Jednou jsem šel o prázdninách společně se sousedovic klukem odnést do šroubárny jeho tátovi bandasku s obědem. Jiné vzpomínky nemám. Mému dědovi soudruzi znárodnili prosperující podnik, takže mě drželi trochu stranou.
 
Co říkáte na to, jak celý areál v současné době ožívá? Vedle vás mají dílnu například kluci z DEVOTO, kteří vyrábí dětský nábytek. A o kousek dál pak sídlí společnost Eel Pie, která se zabývá designem a výrobou prototypů plavidel.
Je to příjemné denně potkávat lidi, kteří něco tvoří. Třeba se tu vytvoří časem sama větší ucelenější řemeslnická komunita a lidé sem budou více jezdit.
 
LUGI má už kolem 30 zaměstnanců. Jak obtížné je dnes najít šikovné truhláře, které jejich řemeslo baví?
Není jich mnoho, ale občas se noví objeví. Já mám to štěstí, že jich máme plnou dílnu. Poslední dobou se čím dál více u nás objevují i mladí lidé, kteří odcházejí ze své práce v kanceláři a chtějí dělat něco reálného.
 
Jeden showroom máte v Praze ve Vinohradském pavilonu a druhý jste mívali kousek od vaší výrobní haly ve zrekonstruované budově uhelného mlýna, která vyhrála cenu Grand Prix architektů. Váš nábytek v těchto prostorách krásně vyniká. Máte rád industriální architekturu?
Určitě. Litina, dělená okna, staré dřevěné vazníky, režné cihly… to jsou krásné nadčasové materiály. Když jsme v roce 2008 hledali nové větší prostory, byla na prodej krásná zachovalá textilní továrna. V jednom celém patře byly parkety a výhled na potok. Vážně jsme o tom uvažovali, ale vzdálenost pro naše zaměstnance byla moc velká a naše výroba stojí na kvalitních lidech.
 
Kromě zakázkové výroby, na kterou se LUGI specializuje, máte stálou kolekci nábytku a interiérových doplňků, jež vznikla ve spolupráci s řadou českých designérů. Prozradíte nám, jaké další designéry se chystáte oslovit?
Stále pokračujeme ve spolupráci s Matějem Chaberou. V červnu jsme dělali workshop se studenty UMPRUM a něco z toho jistě vznikne. Jinak v září ukážeme takovou malou věc s panem prof. Pelclem a nyní připravujeme spolupráci se studiem Vrtiška a Žák.
 
Máte v Libčicích nebo v okolí nějaký oblíbený hostinec, který byste nám doporučil?
Určitě. Je to hostinec přímo u nádraží. Je tam výborný kuchař! Nějakou speciální atmosféru tam nehledejte, ale na oběd nevaří nikde v okolí 20 km lépe.
 
(Michal Peřina, majitel společnosti LUGI)

Kontakt:
 
Otevírací doba:
 
Továrna LUGI
Areál Šroubáren 40
252 66 Libčice Nad Vltavou
 
Návštěva pouze po předchozí domluvě.
 
Showroom LUGI
Vinohradský pavilon
Vinohradská 50
120 00 Praha 2
 
Pondělí - Pátek: 10:00 - 18:00
Sobota: 10:00 - 14:00
 


Značka DEVOTO se stala synonymem pro dětský nábytek z odolných a kvalitních materiálů, který je navržen tak, aby rostl společně s jeho malými majiteli a rozvíjel jejich fantazii. Firmu založili dva kamarádi, Lukáš Lédl a Petr K. Porta, v roce 2008, kdy díky své dlouhotrvající lásce ke dřevu propadli i truhlářskému řemeslu. V DEVOTO seženete jednak samostatné kousky nábytku, ale také si můžete nechat navrhnout celý pokojíček na míru, ať už pro ty nejmenší nebo i pro školáky.
 
Na bytových doplňcích DEVOTO spolupracuje s vybranými českými výtvarníky jako je Ilona Polanská z ilustrátorského dua Tomski & Polanski, Patrik Antczak nebo Andrea Tachezy. Jejich hravé ilustrace pak ožívají na ručně vyráběných hračkách, stropních i stolních lampách či hodinách. V DEVOTO si potrpí na jednoduchost, ale zároveň se nebojí barev, takže na své si přijdou jak rodiče, tak jejich děti.
 
Nábytek DEVOTO jste si mohli prohlédnout třeba na DESIGNBLOKu nebo na dětském festivalu mini a nově také v jejich vlastním showroomu v Kodaňské ulici v pražských Vršovicích, kde se kluci setkávají se svými klienty a vymýšlí originální řešení pro atypické prostory jejich bytů či domů. Stále však rádi dojíždějí do dílny až do Libčic nad Vltavou, kde si při práci pročistí hlavu a čerpají novou inspiraci.

Kontakt:
 
Otevírací doba:
 
DEVOTO dílna
Areál šroubáren 40
252 66 Libčice Nad Vltavou
 
Návštěva pouze po předchozí domluvě.
 
DEVOTO Showroom
Kodaňská 35
101 00 Praha 10
 
Pondělí, Středa, Pátek: 10:00 - 18:00
 


Pokud hledáte malou, nenápadnou, příjemnou vesnickou hospůdku, do té U Lasíků se zamilujete. Je totiž ztělesněním hospodské idyly. Krásná stará stodola, kachlová kamna, dřevěné stoly z antiku, puntíkované hrnečky a všudypřítomná vůně čerstvě napečených koláčů.
 
Hospoda a penzion U Lasíků je zkrátka povinnou zastávkou na jakémkoli výletě do Únětic. Na malé zahrádce posedávají cyklisté, vevnitř popíjí místní štamgasti a za barem se kmitá. Z výčepu teče proudem Únětická desítka a dvanáctka a na pult přistávají další a další koláče právě vytažené z pece. Ty připravují prakticky nonstop a než se stihnete rozhodnout, po kterém sáhnete, obsluha se objeví s novým. A výběr je opravdu ohromný - slané s houbami, pórkem, slaninou nebo třeba lilkem na bílém víně, sladké s borůvkami, malinami, jablky či se švestkami s mákem. Za vyzkoušení stojí i domácí kynuté buchty a moravské koláčky.
 
Atmosféru, jakou mají U Lasíků, by měla mít každá vesnická hospoda. Dvojice majitelů, manželé Mrhálkovi, dokázala téměř nemožné a vychytala ve svém podniku každý detail. Interiér i zahrádka vás naprosto nadchnou, skvělé pivo a koláče vám rozzáří oči a bodrá obsluha vás bude nabádat k nášupu dalších koláčů a vychlazených půllitrů snad do nekonečna.

Kontakt:
 
Otevírací doba:
 
Pondělí - Pátek: 16:00 - 21:00
Sobota: 11:00 - 21:00
Neděle: 11:00 - 20:00
 


Spud. se spojila s MINI Česká republika a díky tomuto partnerství vám můžeme dávat tipy na výlety mimo naše hlavní město. Každý měsíc si půjčíme jeden z modelů MINI a vydáme se na jízdu po Čechách či Moravě. Z každé cesty přineseme několik tipů na nevšední architektonické stavby a samozřejmě dáme prostor i dobrému jídlu a pití. Nebudou chybět ani rozhovory se zajímavými osobnostmi, které mají k danému kraji co říct. Články a polaroidové snímky dokumentující naše mimopražská dobrodružsví budou k vidění v sekci MINI tipy.