Máte čajovnu spojenou s orientální hudbou a silně aromatickou vůní vodní dýmky? Čisté a moderní pojetí obchodu s čajem Tea Mountain z dílny A1architects vás mile překvapí. Interiér šikovně propojuje obchod, kam budete rádi chodit doplňovat zásoby, s místem, kde si chcete v klidu a soukromí sednout a vychutnat si svůj šálek. Přestože jde jen o jednu místnost, z každé její části máte zcela jiný pocit. Prosvětlený obchod přechází v tmavou klenbu, pod kterou se pohodlně usadíte k degustaci.

Celkovou atmosféru dotváří milá a profesionální obsluha, samozřejmě s majitelem Martinem Špimrem v čele. Čaji se věnuje už mnoho let a úspěšně se přitom vymezuje hlavnímu proudu. Dokázal do oboru vnést svěží vítr a přitáhnout k tomuto nápoji širší veřejnost. A to nejenom s pomocí výběrových čajů, za kterými cestuje do daleké Asie, ale také právě díky novému pojetí jejich prezentace.

Obchod Tea Mountain proměnil Karlín v novou pražskou mekku čajové kultury. Pokud se necítíte na návštěvu klasické čajovny, ale přesto čaj milujete, právě tady vám bude dobře. Martin vám ochotně a nadšeně vysvětlí rozdíly mezi odrůdami a degustaci vám připraví na míru, abyste i vy mohli propadnout kouzlu kvalitního čaje.
Jak dlouho jste se věnoval čaji, než jste otevřel kamenný obchod v Karlíně?
Kvalitní sypaný čaj jsem popíjel od devadesátých let. Vedle nabídky českých obchodů jsem postupně objevoval i čaje ze zahraničí, které jsem k nám začal komerčně dovážet v roce 2004, kdy jsem také založil Tea Mountain. Obchod v Karlíně jsme pak otevřeli v roce 2013.

Nabízíte výběrové čaje z Nepálu, Japonska či Indie. Jak objevujete vaše dodavatele?
Za čajem se vydávám přímo do míst původu a tak velkou část našich dodavatelů osobně znám a v mnoha případech jsem také navštívil jejich zahrady.

V poslední době se u nás vzmáhá kavová kultura. Jak je na tom kultura čajová?
Čajová kultura u nás zažila obrovský boom v devadesátých letech. Mám pocit, že v současné době je malinko na ústupu právě ta podoba čajoven, jak jsme je od 90. let znali, a nastupuje trošku modernější styl. Věřím, že stejně jako je nyní na své vlně výběrová káva, tak se za několik let ocení i kouzlo čaje. I když je čajová kultura poměrně stálá a má své příznivce všude na světě, čaj je v gastronomii stále opomíjen a teprve čeká na své objevení.

Tea Mountain se od klasických čajoven odlišuje novým konceptem obchodu s degustací. Jak taková degustace probíhá? Co všechno člověk ochutná a co se dozví?
Degustaci si u nás může objednat kdokoliv, kdo nás navštíví. Připravíme mu čaj dle degustačních standardů tak, jak se ochutnává všude ve světě, v zahradách, při čajových soutěžích, na burze... A co se dozví? Já pevně věřím, že jsme schopni zákazníkovi zodpovědět všechny jeho otázky ohledně ochutnávaného čaje a velmi nenásilnou a příjemnou cestou mu ukážeme například rozdíly mezi jednotlivými typy čajů jako je zelený, polozelený (wulong) a černý. Samozřejmě degustaci připravujeme a doporučujeme dle úrovně znalostí zákazníka. Nejlepší bude se ale zastavit a zažít na vlastní kůži nebo raději vlastními smysly.

Podařilo se vám oslovit návštěvníky, kteří by do klasické čajovny jen tak nezavítali?
Myslím, že máme to štěstí, že nás oceňují jak pokročilí, dlouholetí pijáci výběrových čajů, tak právě i lidé, které neláká prostředí klasických čajoven a v našem obchodě nalézají čaj na prvním místě, bez zbytečného ezoterického nebo etno balastu. Snažíme se zákazníkům nevnucovat své názory a zaměřovat se hlavně na čaj jako takový.

Za interiérem Tea Mountain stojí studio A1architects. Měl jste už od začátku jasno v tom, se kterými architekty chcete spolupracovat?
Práci studia A1architects jsem sledoval ještě předtím, než jsem se vůbec rozhodl obchod realizovat a velmi jsem si jejich čistý, kultivovaný a zároveň přirozený styl oblíbil. Když mě okolnosti donutily a myšlenka na obchod konečně uzrála, byli A1 první a jediní, které jsem oslovil. Po osobním setkání, kdy jsme si o našem konceptu povídali a i jim se náš nápad líbil, už bylo jasné, že projekt zrealizují právě oni. Dnes máme přátelský vztah a doufám, že spolu zrealizujeme i další projekty.

(Martin Špimr, majitel Tea Mountain)Kontakt Otevírací doba
 
Pondělí - Pátek: 11:00 - 20:00
Sobota - Neděle: 14:30 - 20:00
 
 
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380