Tomáš Grund je ryzí nadšenec. Svojí malou dílnu na pražské Kolbence má až po strop zaplněnou kousky nábytku, ze kterých se vám rozbuší srdce. Jistě si na mnoho z nich vzpomenete z bytů svých babiček, ale pravděpodobně jste je nikdy neviděli v takovém stavu, do jakého je dokáže uvést Tomáš.

Jeho projekt Retrohome se totiž zabývá renovací funkcionalistického nábytku. Používá při tom jedině dobové postupy, kvalitní materiály a především dávku ohromné preciznosti, kterou má coby vystudovaný restaurátor v krvi. Těžko byste hledali jediný nedostatek! Interiér jeho dílny je skutečně malinký, ale zato má nenapodobitelnou atmosféru. Krásně v něm vynikne kontrast mezi renovovanými a starými exempláři, které tu na svůj nový vzhled teprve čekají. Sousedy mu dělají kluci z Nanovo, se kterými spolupracoval ještě před rozjezdem svého vlastního podnikání.

Tomáš se o své práci kdykoli zapáleně rozpovídá a je vidět, že si otevřením Retrohome splnil sen. A to už dokázalo ocenit mnoho jeho věrných zákazníků, kteří se k němu často vrací pro další naleštěné kousky, aby rozšířili svojí sbírku nadčasového nabýtku z 20. a 30. let.
Vystudoval jsi obor restaurátorství, ale se svým projektem Retrohome se zaměřuješ na 20. a 30. léta 20. století. Čím si tě toto období získalo?
Období 20. až 30. let mě oslovilo především svojí nadčasovostí, jak použitými tvary, tak použitým materiálem. U období funkcionalismu se designéři snažili, aby nábytek měl co největší funkci, chtěli se oprostit od zbytečných kudrlinek, lišt a všeho navíc, co na nábytku být nemusí a spíše mu je při denním užívání na obtíž. Ve finále se jim podařilo vyrábět nábytek, který se dobře udržoval a i po 80 letech se hodí do moderních interiérů a skvěle zapadá dokonce i mezi současné designové výrobky.

Jak taková renovace probíhá? Z jakých materiálů o původním vzhledu objektu čerpáš?
Co se týče renovace dřeva, postupuji jako jeho výrobci na začátku. Moderním lakům se vyhýbám obloukem a používám jen staré osvědčené metody, které jsou pro dřevěné povrchy přirozené, dobře odstranitelné do budoucna a dávají dřevinám nejhezčí vzhled (např. šelaková politura a včelí vosk). Co se týče čalounění, tam opět renovace probíhá podle starých technologií, které byly ve své době už tak dokonalé, že na nich není co měnit. Naopak, v dnešní době už se nechtějí nikomu z řemeslníků moc dělat, jelikož jsou časově a fyzicky náročné. Na látky vybírám a hledám specializované firmy, které čerpají vzory z této doby.

Chtějí po tobě klienti, abys jejich nábytek uvedl do naprosto původního stavu, anebo tě nechají pracovat s vlastní fantazií?
Je to tak na půl, najdou se zákazníci, kteří přesně vědí, co chtějí, věnují tomu svůj čas, načerpají inspiraci z různých dobových fotografií a přijdou s vizí, na kterou se mě zeptají jako odborníka, zda-li se nespletli a bude to takto vypadat dobře, popřípadě upravíme jenom pár detailů. Pak přichází zákazníci, kteří mají danou věc doma po rodičích nebo po babičkách a nechají mě navrhnout variantu renovace a vzhledu. Samozřejmě po jejich detailním výslechu, jak to u nich doma vypadá a co mají rádi.

Jak vypadá tvůj typický zákazník a jak vypadá jeho byt?
Typického zákazníka asi nemám, vždy mě překvapí, kdo mě osloví. Mezi mé zákazníky patří třeba dvacetiletý mladík. který si chtěl koupit hezkou, kvalitní lampu s kouskem historie na čtení a další den to může být starší paní, která má gauč od dětství v pokoji a chce mu vdechnout nový život pro svá vnoučata. Stejně tak je to s interiérem, kam nábytek odevzdávám, ale za sebe musím říct, že se tento nábytek nejvíce hodí do starých cihlových zrekonstruovaných bytů nebo vil s dřevěnou podlahou, kde jsou prostory prosvětleny díky velkým oknům. Ideálním prostorem je vila Tugendhat :)

Jak máš byt zařízen ty?
Na můj vysněný byt nebo dům stále čekám a jestli ho jednou budu mít, určitě si do něj pár solitérů z tohoto období pořídím. Zatím je to trošku všehochuť více období, ale věřte, že nových věcí bez historie u mě moc nenajdete. Sběratelství a láska ke starým věcem je tak trochu nemoc, ze které se pomalu léčím a raději se na kontejnery v ulicích už moc nekoukám, abych zase domů něco nepřitáhl.

Renovuješ i nějaký nábytek do zásoby, na který se můžou zájemci přijít k tobě do dílny podívat a vybrat si, anebo děláš vše přímo na zakázku?
Pomalu už jde spíše o produkty a renovaci na zakázku, která mi zabere nejvíce času. Nicméně se snažím alespoň jednou měsíčně něco nového umístit na mé stránky do prodeje dle mého vkusu a věřím, že se tato situace do budoucna zlepší.

(Tomáš Grund, majitel Retrohome)Kontakt Otevírací doba
 
Návštěva pouze po předchozí domluvě.
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380