Adam a Jirka z Nanovo, dva kluci zamilovaní do designu šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let, se rozhodli svoji vášeň sdílet s ostatními a ukázat, že mnohými opovrhovaný český design z doby socialismu může být ve skutečnosti skvělým doplňkem moderních bytů. V jejich dílně v areálu bývalého podniku Praga na Kolbenově renovují výběr zajímavých kousků nejen nábytku, ale i bytových doplňků, svítidel, skla či dobové techniky.

Kluci shromažďováním a renovací těchto úchvatných exemplářů doslova žijí. Zkuste se jich nevědomky zeptat na nějaký jejich oblíbený kousek, a buďte si jisti, že se budou zprvu ostýchat jej prodat. Jejich dílna je otevřena jen po předchozí domluvě, ale rozhodně se tím nenechte odradit - čeká vás nepopsatelný zážitek. Můžete si na vlastní kůži vyzkoušet, jak se sedí ve slavném Egg křesle od Petera Ghyczyho, prolistovat si dobové časopisy o bydlení, anebo si s klukama popovídat o jejich vášni a o tom, jak se pomalu mění vnímání designu a architektury konce minulého století a společně zadoufat, že na záchranu dalších úžasných kousků ještě není pozdě.

Pokud však dáváte přednost pravidelné otevírací době a raději než na Kolbenku se vydáte do klikatých uliček Starého Města, ani vás kluci nezklamou. Otevřeli totiž nový showroom přímo v srdci Prahy, v Týnské uličce u Staroměstského náměstí. Najdete v něm výběr toho nejlepšího, co Nanovo nabízí.
Věnujete se bytovým doplňkům z období 60. – 80. let. Dostává u nás tento interiérový design novou příležitost a přestává být přehlížen?
Design nábytku a doplňků z 60. - 80. let novou příležitost určitě dostává a přestává být vnímán jako připomínka minulého režimu. Mladší generace už není tolik zatížena minulostí jako naši rodiče, kteří neměli při nákupu nábytku a doplňků moc na výběr.
 
V rámci své práce se jistě podíváte do mnoha zajímavých bytů. Narazili jste už i na prostory vybavené výhradně nábytkem z tohoto období?
Popravdě se málokdy dostaneme do bytů, kde bychom našli něco pro náš obchod, protože na to jednoduše není čas. Párkrát jsem se dostali do bytů, které byly vybaveny výhradně barveným sektorovým nábytkem od firmy Interiér Praha.
 
Jak podle vás vypadá typický současný český byt? A jak vypadá váš vlastní? 
Myslím, že lidé věnují málo pozornosti tomu, v jakém prostředí žijí, takže současný český byt bude asi nudný. Je několik velkých obchodů s nábytkem, kde nakupuje většina. Pak jsou lidé, kteří řeší prostor a to, jak se v něm cítí, a ti nakupují jinde. Můj byt je zařízen nábytkem z našeho obchodu, něco jsme sehnali na blešácích jak v Čechách, tak po Evropě a knihovnu jsme si vyrobili sami. Zajímavá je také spolupráce s truhláři a kováři, kdy si nábytek můžete v podstatě vymyslet na míru.
 
Je ve vaší sbírce nějaký kousek, kterého se za žádnou cenu nechcete vzdát? Kdo je jeho autorem?   
Tuto otázku jsme dostali již několikrát a pokaždé se námi jmenovaný předmět nakonec prodal. Co jsme si oba s Jirkou nechali a neprodali to, je židle Castelli. Měli jsme 10 kusů a zůstaly nám už jen 2 kusy, které máme teď každý doma.
 
Máte naopak nějaký vysněný kus nábytku, který se vám dosud nepodařilo získat? 
Těch vysněných kusů je spousta. Jedná se o československý nábytek, ale také zahraniční. Například křesla a židle z Ještědu, křesla z Thermalu nebo nábytek ze zbouraného hotelu Praha. Z toho zahraničního bychom rádi měli nábytek od Jeana Prouvého nebo třeba od Dietera Ramse.
 
Jak vidíte Nanovo třeba za dalších deset let? 
Máme v hlavách spousty plánů, které bychom chtěli zvládnout. Například obchod(y) po Praze. Zábavné by bylo zařídit nějakou kavárnu. Chtěli bychom udělat i výstavu.
 
(Adam Karásek, spolumajitel Nanovo)Kontakt Otevírací doba
 
+420 608 907 899
+420 603 145 362
 
Nanovo dílna
Kolbenova 616
190 00 Praha 9
 
Pouze po předchozí domluvě.
Nanovo showroom
Týnská ulička 8
110 00 Praha 1
 
Pondělí - Neděle: 11:00 - 19:00
 
 
  
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380