Mladá návrhářka se srbskými kořeny je opravdu svá, divoká a originální. Přestože svoje šperky nepřizpůsobuje vkusu zákaznic a vytváří je takové, aby se líbily hlavně jí samotné, slaví s nimi ohromný úspěch. Vyhrála cenu Czech Grand Design, prodává v nejznámějších pražských designshopech Artěl či Debut Gallery a její rukopis zná v oboru snad každý.

Zatímco se ve šperkařství rozmáhá čistý minimalismus, Janja navhruje košaté šperky s přírodními motivy a experimentuje s materiály. Jak sama říká, ráda balancuje na hranici kýče. A daří se jí to skvěle. Na její autorské šperky můžete narazit stále častěji nejen na stránkách módních magazínů, ale také v pražských ulicích. Janja se přitom nebojí udělat tlustou čáru za úspěšnou sérií a přijít s novou, naprosto odlišnou - jen proto, že doslova přetéká nápady. Při tvorbě vychází z vlastních zkušeností, nekonečných fantazií a tajných přání.

Jakkoli je Janja excentrická, v jejím ateliéru to nepoznáte. Ve svém prosvětleném bytě umně kombinuje nový designový nábytek se starou klasikou. Původní okna, dvoukřídlé dveře a dřevěné podlahy dávají vyniknout perfektnímu zařízení. V největším pokoji pak najdete její pracovní prostor. Brusky, lisy, krabice s materiály, nářadí, stolní lampa a nepostradatelný hrnek silné kávy. Šperkařská práce totiž vyžaduje maximalní soustředěnost.
Pamatuješ si, jak vypadal tvůj první šperk?
Pamatuju si, jak mi kamarád vyrobil diplom a odznak za hlavního piráta výpravy. Byly mi asi 3 nebo 4 roky a zrovna jsme trávili prázdniny na lodi.

S jakými materiály se ti nejlépe pracuje?
Většina věcí vzniká nejprve ze speciálního vosku a až pak se lije do kovu. V poslední době hodně používám i dřevo. Nemám představivost na ploché věci, takže potřebuju modelovat a materiál si pořádně osahat.

Jak to dneska vlastně chodí? Vybírají si u tebe šperky samy ženy, nebo je obdarovávají jejich muži?
Obojí tak nastejno. Chlapci u mě objednávají zásnubní prsteny nebo dárky k narozeninám a Vánocům – vždycky se jedná o konkrétní příležitost. No a ženský, ty si nejvíc kupují věci samy pro sebe. Prostě jen tak, pro radost.

Vyhrála jsi cenu Czech Grand Design v kategorii Designér šperku roku 2014. Co pro tebe takové ocenění znamená?
Mám z toho samozřejmě obří radost! Je fakt hezký pocit, když vaše věci někdo rád nosí a pak navíc i lidi z oboru uznají vaši práci.

Jak si český šperk stojí v porovnání se zahraničím? Účastníš se nějakých zahraničních veletrhů?
Bohužel nemůžu posoudit, protože jsem se žádného zahraničního veletrhu nikdy nezúčastnila. Měla jsem pár výstav mimo Českou republiku a myslím, že to, co tady vzniká v rámci současného šperku, je na světové úrovni. Mohli jsme se o tom nedávno přesvědčit na výstavě SCHMUCK v Zibě. Evě Eisler se podařilo přesunout hlavní část mnichovské výstavy s mnohaletou tradicí do Prahy a k tomu udělala výstavu ateliéru K.O.V., který na UMPRUM vede. A myslím, že si obě prezentace byly zcela rovné.

Ateliér máš přímo ve svém bytě. Jak se ti tam pracuje?
Je to příjemné, ale asi už potřebuju změnit prostředí. Přes všechna pozitiva je tam velkou nevýhodou, že máte práci pořád na očích.
 
(Janja Prokić, Janja Prokić jewellery)Kontakt Otevírací doba
 
 
Návštěva pouze po předchozí domluvě.
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380