I na pražských ulicích můžete potkat vzácný druh lidí, kteří srdcem přirostli ke svým bicyklům a používají je jako téměř výhradní druh dopravy po městě. V Praze však, na rozdíl od ostatních evropských metropolí, musí mít jednak notnou dávku odvahy, aby si troufli na dobrodružné cesty automobilovou džunglí, ale také dobrou fyzickou kondici, aby zdolali pověstné pražské kopce.

Honza a Andrea Jandovi z Funbikes už několik let pracují na tom, aby u nás tato vášeň, kterou pohání dvě kola, jen tak nevyhasla. Byli to právě oni, kdo přenesl zájem o „bezpřevodová“ kola do české kotliny. Ve své žižkovské dílně staví perfektně vychytaná kola pro každého na míru. Pokud chcete vlastní single speed nebo fixed gear, Honza vám ochotně poradí a kolo pro vás vymyslí. V případě, že už své vysněné kolo máte, nezapomeňte se zastavit na jeho pravidelný servis.

A mezitím, co na vašem kole budou Funbikes pilně pracovat, si u nich můžete pochutnat na výborné kávě nebo třeba cideru od Prageru a prolistovat si cyklistické knížky a časopisy. Zkrátka nasát cyklistickou atmosféru. A to vás jistě navnadí a motivuje, abyste se zúčastnili jednoho z jejich pravidelných závodů!
Obchod a dílna Funbikes funguje už několik let. Jak se za tu dobu proměnil trh s koly?
My stavíme a prodáváme docela specifická kola, která v době, kdy jsme začínali, znalo v Čechách jen pár lidí. Zpětně musím přiznat, že to byla celkem odvaha, možná až naivita. Za těch pět let se ale hodně změnilo. Kola s jedním převodem se dostala do módy i v Praze a lidé chtějí hezká kola nejen k podávání sportovních výkonů, ale také na lehké přesuny po městě. Samozřejmě sportovní kola jsou stále největší kategorií kol, která se v Čechách prodává.
 
Praha nepatří mezi metropole, které jsou ukázkově přátelské k cyklistice. Jezdíš do práce výhradně na kole?
Do práce na kole jezdím hodně nepravidelně, ale není to tím, že by mě nebavily kopce, které musím překonat, ale je to spíš tím, že hodně často musím převážet větší věci. Dost často jsem taky líný a raději jedu tramvají.
 
Dokážeš odhadnout, jak velká je u nás komunita single speed a fixed gear jezdců? Objevují se mezi nimi i dívky?
Počet se odhaduje těžko, ale v každém větším městě s kloudnými podmínkami je menší či větší komunita. Vedle Prahy je slyšet hodně o Brně, Ostravě, ale také o Táboře nebo Liberci. Holek je málo, ale zlepšuje se to a i my děláme všechno proto, aby holek jezdilo co nejvíc. Například na závody, které pořádáme, mají holky k jednomu zakoupenému startovnému druhé zdarma pro kamarádku.
 
Kdy sis postavili svoje první kolo? Jak vypadalo? Na jakém kole jezdíš dnes?
Kolo jsem si postavil, až když jsme otevřeli Funbikes. Do té doby to byla sériová kola s jistými úpravami. A kolo, které jsem si postavil od základu, bylo černé fixed gear kolo s pořádně vysokými ráfky a bylo hrozně těžký.
 
Jaký je tvůj názor na akce, jako je Velká pražská cyklojízda? Účastníš se i s rodinou?
Je to skvělá akce, která vždycky všem připomene, kolik cyklistů vlastně v Praze je. Poslední ročník sice měl organizační mouchy, ale i tak se s rodinou většinou zapojíme.
 
Berete si kola i na dovolenou? Jaké destinace jsou podle tebe ideální?
Kola na dovolenou nebereme. S tříletou dcerou by se toho moc nenajezdilo a navíc máme rádi vzdálenější destinace, na které se musíme přesouvat letadlem. Kolo si raději půjčíme na místě k prozkoumávání blízkého okolí.
 
(Honza Janda, majitel Funbikes)Kontakt Otevírací doba
 
Úterý: 10:00 – 19:00
Středa: 14:00 – 19:00
Čtvrtek: 10:00 – 19:00
Pátek: 14:00 – 19:00
 
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380