Tomáš Brousil a Radek Sidun si uvědomili, že za posledních 20 let v Čechách vznikla a pořád vzniká celá řada skvělých písem, ale o to hůře se shání k zakoupení a následnému použití. Proto dali hlavy dohromady a založili studio Briefcase Type Foundry, které tyto fonty uvádí do širší distribuce.

Pod jeho hlavičkou prezentují písma nejlepších českých grafiků, jakými jsou například Petr Babák či Aleš Najbrt. Pozadu však rozhodně nezůstává ani nová generace - právě ta má na svědomí velkou část fontů, se kterými studio Briefcase pracuje. Její nejmladší zástupci Vojtěch Říha a Jan Novák ještě ani nedokončili školu a už se svými písmy sbírají prestižní ceny u nás i v zahraničí.

Radek i Tomáš se mimo Briefcase věnují také dalším projektům a oba k tomu ještě učí studenty ateliéru Tvorby písma a typografie. Jejich vlastní studio je však oproti své pověsti neúměrně malé. Jedna místnost, krásná terasa, tři iMacy a knihovna plná inspirace stačí týmu, který doplňuje mladá studentka Petra Dočekalová, k záchraně zásadních českých fontů, které by jinak upadly v zapomnění. Briefcase studio je úzce spjato s Prahou - nejenom tím, že sídlí v jejím nejužším centru, přímo u Staroměstského náměstí, ale také aktivitou jeho zakladatelů na pražské UMPRUM. Mimo to šíří slávu české typografie i do světa a ta se právě díky nim dočkává zaslouženého uznání.
Briefcase je vlastně takovou databází kvalitních českých fontů od špičkových grafiků. Slavíte s nimi úspěchy i v zahraničí?
Rozhodně! Nejčerstvější je úspěch písma BC Mikser od designéra Filipa Krause, který je mimo jiné i autorem písma Smalt na nových tabulích s názvy pražských ulic. Písmo BC Mikser jsme vydali nedávno a už stihlo vyhrát soutěž Communication Arts Magazine 2016 a získat místo v jejich typografické ročence.
 
Kdo jsou klienti vašeho studia a proč si písmo od vás vybrali? Oslovují vás i malé firmy?
My jim říkáme spíše pacienti. Malé firmy, velké firmy, ženy, děti... prostě všichni. Poměr českých a zahraničních pacientů je velmi vyrovnaný.
 
Navrhují typografové písma přímo na míru pro konkrétního „pacienta“, anebo se snaží vytvářet písma univerzální, pro různá použití?
Obecně se dá říct, že portfolio Briefcase Type Foundry tvoří pouze písma na míru, která byla vytvořena pro konkrétní účel či událost.
 
Kdo u nás dnes navrhuje nová písma? Jsou to stále ta slavná jména, anebo už nastoupila nová generace typografů? Vznikají nové fonty i ve vašem studiu?
My v Briefcase jsme tak trochu jako hudební skupina Milli Vanilli. Neděláme vůbec nic, ale všichni si myslí, že děláme všechno. Naštěstí kolem nás dnes vzniká hodně nových písmolijen. Superior Type, Heavyweight, Signature Type... a brzy přibudou další. Nastupující generace českých typografů je tedy hodně výrazná.
 
Myslíte si, že dobrý font může být i zadarmo?
Zadarmo ani kuře nehrabe.
 
Jak vám vyhovuje poloha studia v centru Starého Města? Máte v okolí nějaká oblíbená místa?
Je to tu skvělé! UMPRUM, Knihkupectví Fišer, restaurační zařízení U Parlamentu a dvě Žabky. Taky je v okolí spousta krásných obchodů s ruskými kožešinami a broušeným sklem. ;)
 
(Petra Dočekalová, Briefcase Type Foundry)Kontakt Otevírací doba
 
Návštěva pouze po předchozí domluvě.
 
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380