Společně s knihkupectvím provozujete i malé nakladatelství. Kolik titulů už jste pod hlavičkou Page Five vydali? V čem se lišíte od jiných nakladatelství?
Od jiných nakladatelství se lišíme asi především tím, že se zaměřujeme na knihy o umění a hlavně tím, že se nebráníme netradičnímu zpracování knihy, Zatím jsme vydali čtyři tituly. První je Umělec, vila a bazén, kterou jsme vydali s projektem Nad Čarou. Je to sborník esejí o tom, jestli má člověk jít na uměleckou školu, aby byl umělcem. A netradiční je také v tom, že je to dvoukniha spojená zipem. Další je Nebula, interaktivní ilustrovaný sešit pro děti, a CYAN, básně o grafickém designu od Matěje Moravce. Čtvrtým titulem je katalog Michala Škapy – Graffoman. Ten je netradiční už obsahem, do kterého Michal místo fotek svých obrazů, dal své kresby, které se různě překrývají a kniha je spíše sama o sobě uměleckým objektem. Také je tištěna na risographu, což je inkoustový duplikátor, který jsme si pořídili. Tento měsíc otevíráme naproti našemu obchodu knihařskou a tiskařskou dílnu PressFive, kde budeme tisknout i na zakázku.

Ve Veverkově ulici, kde sídlíte, se koncentruje spousta zajímavých obchodů. Stala se Letná cílem turistů, nebo k vám zavítají spíše místní?
Veverkova se rozhodně stala cílem turistů. My jsme to pocítili hlavně letos, kdy turisti chodí cíleně, kvůli tomu, že jsme v několika světových průvodcích.

Stíháte si pročíst všechny tituly, které prodáváte? Jak často se stává, že nějakou publikaci odmítnete?
Máme kolem tisíce titulů a pročíst to celé se bohužel nedá. Ale tím, že knihy vybíráme sami, máme přehled o čem jsou. Co se týče odmítání, to se moc často nestává. Naštěstí k nám chodí lidé, kteří mají stejné cítění a většinou sami poznají jestli se jejich kniha do našeho obchodu hodí, nebo ne.

Co si myslíte o trendu elektronických knih?
Elektronické knihy jsou skvělé řešení při cestování, sama mám čtečku doma. Nikdy však nemůžou nahradit tištěnou knihu. Tu vůni a pocit papíru zatím ještě technologie nedokáží napodobit. Tak i my kdykoli něco tiskneme, nebo vydáváme, necháváme si záležet jak na výběru papíru, tak i tiskařské technologií.

Navštěvujete knihkupectví i během vašich dovolených v zahraničí? Máte nějaká oblíbená místa?
Určitě. Poslední dobou jezdíme na dovolenou hlavně na knižní trhy malých nakladatelů. Ale i když jedeme jen tak, vytipujeme si pár míst, kam zajdeme. Nejvíc se inspirujeme asi v Berlíně, Londýně a Lipsku.

Jaké knihy ve vaší knihovně si obzvlášť ceníte?
Obzvlášť si ceníme zínů, které ukořistíme buď u nás v obchodě, nebo na trzích. U zínu je to tak, že vzniká jen pár kusů a málokdy se stane, že autor udělá dotisk. Pak netradičních knih, které jsou zajímavě řešené.
 
(Nadia Sheshukova, Page Five)

Více...

Pamatujete si první produkt, který jste pod značkou papelote vyrobili? Jak vypadal?
První produkt nebyl jen jeden, byla to taková úvodní kolekce, která vycházela z mé diplomové práce na Umprumce a kterou jsme pak prezentovali na Designbloku. Jedním z prvních byl třeba můj oblíbený sešit Envelopa, vyrobený z přehnuté obálky. Od začátku až dodnes také přetrvaly například sešity Simple, jejichž obálky tvoří stejná lineatura, jaká je uvnitř.

Kolik designérů dnes pro papelote navrhuje?
Často se setkáváme s domněnkou, že papelote je pouze značka, pro kterou navrhují různí designéři. Tak to ale není, ba právě naopak. My jsme ti designéři a vše, co vyrábíme, si navrhujeme sami. Od našich začátků, kdy jsme orologi replica svizzeri studio tvořili spolu s mým manželem Filipem, jsme se již rozrostli, a dnes je nás v papelote studiu pět. Vedle vývoje značky a nových kolekcí se věnujeme také zakázkám na míru.

Kdo stojí za interiérem vašeho obchodu ve Vojtešské ulici? Plánujete do budoucna otevření dalších poboček?
Interiér obchodu pro nás navrhli kamarádi architekti A1architects. Interiér dodnes skvěle funguje, byť musí pojmout mnohonásobně více věcí, než na začátku. Občas se také promění v místo pro workshop nebo malou výstavku. Otevření dalších obchodů zatím neplánujeme, ale kdo ví.

Jak velký zájem je o zakázky na míru, které také nabízíte? Setkáváte se se zajímavými nápady ze strany klientů?
Zájem je rok od roku větší a nás to nesmírně těší a hlavně baví. Nápady se tedy čekají spíše od nás, ale čas od času s nějakým přijde i klient. Každopádně vše co vznikne, je výsledkem společného dialogu a úsilí. Důležitý je pro nás osobní přístup a vzájemná důvěra, bez kterých bychom nebyli schopni naši práci odvést nejlépe, jak dokážeme.

Několikrát do roka pořádáte ilustrátorské workshopy pro děti. Jak taková dílna probíhá? Účastní se i rodiče dětí?
Dílny jsou jen pro děti, i když někdy se rodičům odcházet nechce. Dílna má vždy nějaké téma, se kterým přijde sám ilustrátor a od toho se odvíjí i její charakter. Některé jsou více kreslící a soustředěné, jiné zas více akčnější… Záleží na naturelu toho, kdo dílnu vede.

Máte nějaká oblíbená papírnictví v zahraničí, která jsou pro vás inspirací?
Mám jeden oblíbený londýnský obchod – Present and Correct. Kombinují prodej současných papírenských značek s vintage kousky, které sbírají po celém světě, a atmosféra, která tím vzniká, je podle mě jedinečná.

(Kateřina Šachová, spolumajitelka Papelote)

Více...Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380 
Cena: 330 Kč

Poštovné: 70 Kč

jméno a příjmení
e-mail
telefon
adresa dodání
počet kusů českých
počet kusů anglických
poznámka
 
Boho Vintage Concept Store, Francouzská 76, Praha 10
BOTAS 66, Křížkovského 18, Praha 3
BOTAS 66, Skořepka 4, Praha 1
Cihelna Concept Store, Cihelná 2b, Praha 1
EMA espresso bar, Na Florenci 3, Praha 1
Funbikes, Bořivojova 108, Praha 3
I Need Coffee!, Na Moráni 7, Praha 2
K-A-V-K-A, Krocínova 5, Praha 1
Knihkupectví Bendox, Osadní 34, Praha 7
Lazy Eye Showroom, Ibsenova 3, Praha 2
Nanovo, Týnská ulička 8, Praha 1
Polagraph, Husinecká 14, Praha 3
Pragtique, Pasáž Platýz, Národní 37, Praha 1
Super Tramp Coffee, Opatovická 18, Praha 1
Triko kafe & koloniál, U Nikolajky 12, Praha 5
VNITROBLOCK, Tusarova 31, Praha 7
Pokojík, Smetanova 45, Brno
Slowatch, Laurinská 19, Bratislava
SUPERSENSE, Praterstraße 70, Vídeň