Obchod a studio Qubus sídlí na adrese Rámová 3 už od roku 2002. Před nedávnem jste se spojili se značkou Křehký. Co si od nového konceptu slibujete?
Na této adrese jsme samostatně fungovali více než deset let. Poté jsme zkoušeli koncept obchodu a galerie společne s kolegy ze značky Denim Heads, kteří se zabývaji velmi autentickým druhem oblečení, především japonským denimem. Spojení tradičních řemesel nám přišlo jako slučitelné, ale Křehký je blíže věcem, které děláme, a tudíž je spojení značek na jedné adrese logické. Navíc se některé produkty a autoři prolínaji mezi oběma značkami. Naše vnímaní designu, chcete-li art designu je velmi podobné. Díky tomu je na jednom místě koncentrace objektů, které jinde nenajdete.

Pod značkou Qubus tvoříte především vy a Maxim Velčovský. Jakým způsobem funguje spolupráce s ostatními českými designéry, kteří jsou v kolekci zastoupeni?
Určitě nejsme agentura, tím myslím, že autory nezastupujeme. V první řadě jsme studio, které má vlastní produkci. Pilířem kolekce jsou Maximovy a moje objekty především ze skla a porcelánu, tedy tradičních českých medií. Nebráníme se ale jiným designům, například Antonín Tomášek nebo Milan Pekař jsou zastoupeni v naší kolekci. Věci pro naší značku vybíráme tak, aby souvisely s názorem, který Qubus razí. Měly by mít příběh a přesah k jiným oborům.

Jak Qubus, tak Křehký je specializovaný na design porcelánu a skla. Sklářské řemeslo má v Čechách dlouhou tradici. Snažíte se tradiční postupy ruční výroby nějakým způsobem rozvíjet, nebo se s nimi zásadně rozcházíte?
Sklo v současné době zažívá znovuzrození, začíná se zase vyrábět, dostává se zpět do popředí, jak to již tradičně v našich končinách bývalo. Já nejsem úplně sklář, takže k práci přistupuji spíše s pokorou, ale zárověň se snahou proces nějakým způsobem změnit a posunout někam dál.

Považujete vaše autorské produkty za užitý design?
Spíše naopak, ve volné tvorbě se nenechávám svazovat funkcí, jsou to více objekty, častokrát bez praktického užití.

Studio Qubus nabízí i služby v realizacích interiérů. S jakými architekty spolupracujete? A v jakém stylu máte zařízené vlastní bydlení?
Není to úplně naše doména, nicméně se výzvám nebráníme. Vybíráme si více specifické projekty, ve kterých je možné náš přístup aplikovat. A moje vlastní bydlení? Mám rád věci po předcích, případně takové, které si pořídím od přátel, nebo koupím v bazaru. Takže pokud styl, tak asi termix.

Od roku 2008 působíte také jako umělecký ředitel obchodu DOX by Qubus v holešovickém centru současného umění. Jaká další prodejní či galerijní místa byste nám v Praze doporučil?
Mojí oblíbenou galerií, vyjma DOXu, je Rudolfinum z těch velkých. Je tu ale řada nových malých a velmi kvalitních jako například Drdova Gallery a Nevan Contempo. Nerad bych ale na někoho zapomněl. Z obchodů třeba Praguekabinet, Kvalitář, Kurátor a spousta dalších. Nechodím moc nakupovat, tak nemám úplně aktuální přehled.

(Jakub Berdych, spolumajitel Qubus + Křehký)

Více...

Jak dlouho jste se věnoval čaji, než jste otevřel kamenný obchod v Karlíně?
Kvalitní sypaný čaj jsem popíjel od devadesátých let. Vedle nabídky českých obchodů jsem postupně objevoval i čaje ze zahraničí, které jsem k nám začal komerčně dovážet v roce 2004, kdy jsem také založil Tea Mountain. Obchod v Karlíně jsme pak otevřeli v roce 2013.

Nabízíte výběrové čaje z Nepálu, Japonska či Indie. Jak objevujete vaše dodavatele?
Za čajem se vydávám přímo do míst původu a tak velkou část našich dodavatelů osobně znám a v mnoha případech jsem také navštívil jejich zahrady.

V poslední době se u nás vzmáhá kavová kultura. Jak je na tom kultura čajová?
Čajová kultura u nás zažila obrovský boom v devadesátých letech. Mám pocit, že v současné době je malinko na ústupu právě ta podoba čajoven, jak jsme je od 90. let znali, a nastupuje trošku modernější styl. Věřím, že stejně jako je nyní na své vlně výběrová káva, tak se za několik let ocení i kouzlo čaje. I když je čajová kultura poměrně stálá a má své příznivce všude na světě, čaj je v gastronomii stále opomíjen a teprve čeká na své objevení.

Tea Mountain se od klasických čajoven odlišuje novým konceptem obchodu s degustací. Jak taková degustace probíhá? Co všechno člověk ochutná a co se dozví?
Degustaci si u nás může objednat kdokoliv, kdo nás navštíví. Připravíme mu čaj dle degustačních standardů tak, jak se ochutnává všude ve světě, v zahradách, při čajových soutěžích, na burze... A co se dozví? Já pevně věřím, že jsme schopni zákazníkovi zodpovědět všechny jeho otázky ohledně ochutnávaného čaje a velmi nenásilnou a příjemnou cestou mu ukážeme například rozdíly mezi jednotlivými typy čajů jako je zelený, polozelený (wulong) a černý. Samozřejmě degustaci připravujeme a doporučujeme dle úrovně znalostí zákazníka. Nejlepší bude se ale zastavit a zažít na vlastní kůži nebo raději vlastními smysly.

Podařilo se vám oslovit návštěvníky, kteří by do klasické čajovny jen tak nezavítali?
Myslím, že máme to štěstí, že nás oceňují jak pokročilí, dlouholetí pijáci výběrových čajů, tak právě i lidé, které neláká prostředí klasických čajoven a v našem obchodě nalézají čaj na prvním místě, bez zbytečného ezoterického nebo etno balastu. Snažíme se zákazníkům nevnucovat své názory a zaměřovat se hlavně na čaj jako takový.

Za interiérem Tea Mountain stojí studio A1architects. Měl jste už od začátku jasno v tom, se kterými architekty chcete spolupracovat?
Práci studia A1architects jsem sledoval ještě předtím, než jsem se vůbec rozhodl obchod realizovat a velmi jsem si jejich čistý, kultivovaný a zároveň přirozený styl oblíbil. Když mě okolnosti donutily a myšlenka na obchod konečně uzrála, byli A1 první a jediní, které jsem oslovil. Po osobním setkání, kdy jsme si o našem konceptu povídali a i jim se náš nápad líbil, už bylo jasné, že projekt zrealizují právě oni. Dnes máme přátelský vztah a doufám, že spolu zrealizujeme i další projekty.

(Martin Špimr, majitel Tea Mountain)

Více...Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380 
Cena: 330 Kč

Poštovné: 70 Kč

jméno a příjmení
e-mail
telefon
adresa dodání
počet kusů českých
počet kusů anglických
poznámka
 
Boho Vintage Concept Store, Francouzská 76, Praha 10
BOTAS 66, Křížkovského 18, Praha 3
BOTAS 66, Skořepka 4, Praha 1
Cihelna Concept Store, Cihelná 2b, Praha 1
EMA espresso bar, Na Florenci 3, Praha 1
Funbikes, Bořivojova 108, Praha 3
I Need Coffee!, Na Moráni 7, Praha 2
K-A-V-K-A, Krocínova 5, Praha 1
Knihkupectví Bendox, Osadní 34, Praha 7
Lazy Eye Showroom, Ibsenova 3, Praha 2
Nanovo, Týnská ulička 8, Praha 1
Polagraph, Husinecká 14, Praha 3
Pragtique, Pasáž Platýz, Národní 37, Praha 1
Super Tramp Coffee, Opatovická 18, Praha 1
Triko kafe & koloniál, U Nikolajky 12, Praha 5
VNITROBLOCK, Tusarova 31, Praha 7
Pokojík, Smetanova 45, Brno
Slowatch, Laurinská 19, Bratislava
SUPERSENSE, Praterstraße 70, Vídeň