Byl to první československý prezident, Tomáš Garrigue Masaryk, kdo nechal na Vítkově vystavět monumentální památník českého státnictví. Přestože se jeho účel během divoké historie 20. století měnil k nepoznání, po celou dobu jako by pomník se sochou Jana Žižky v čele seshora shlížel na Prahu a hlídal ji.

Působivá stavba památníku totiž stojí na samém kraji kopce Vítkova, čnícím nad Karlínem a Žižkovem, v nádherném parku plném vzrostlých stromů a schovaných laviček s perfektním výhledem na město. Uvnitř jsou dechberoucí sály, které jasně dávají najevo význam, jaký měly za první republiky. Mramor, kvalitní dřevo či chrom, vysoké stropy a dlouhé chodby. Památník byl chloubou českého státu až do chvíle, kdy se k moci dostali komunisté. Těm padla monumentální stavba do oka, a tak se z ní stalo mauzoleum, ve kterém byl pochován první komunistický prezident Klement Gottwald.

Po revoluci prošel Vítkov zdařilou rekonstrukcí a stal se muzeem s nádhernou vyhlídkovou terasou a malou kavárnou. Atmosféra místa na vás naplno dýchne, až když vstoupíte dovnitř a prohlédnete si nejen stálou expozici české státnosti, ale především samotný interiér jedné z nejmonumentálnějších staveb v české metropoli.


Kontakt Otevírací doba
 
Čtvrtek - Neděle: 10:00 - 18:00
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380