Kubismus. Ve výtvarném umění se tento experimentální styl ujal bez potíží, zatímco v architektuře ho mělo odvahu aplikovat pouze pár tvůrců – a téměř výhradně Čechů. Jeho nejradikálnějším představitelem se stal Josef Chochol.

V roce 1912 navrhnul vilu pro Bedřicha Kovařovice, inspektora pražských stavebních podniků. Krásný pozemek pod Vyšehradem s výhledem na Vltavu měl však nezvykle nepravidelný tvar. S tím se Chochol dokázal vypořádat po svém a prvky kubismu tak najdeme už na zahradě - stačí si všimnout tvaru plotu, cestiček mezi křovinami či samotného půdorysu. Vila je pak tím nejlepším příkladem architektonického kubismu vůbec. Šikmé plochy tvoří hru světla a stínů a působí opravdu dynamicky. Řešení oken, dveří, schodiště i podlah - všude narážíme na geometricky lomené tvary. Dokonce i původní interiér byl vyveden ve stejném stylu.

Za zmínku stojí i další dvě Chocholovy stavby v okolí Kovařovicovy vily - trojdům ve stejné ulici, jen o pár desítek metrů dál na Rašínově nábřeží směrem do Podolí, anebo činžovní dům v nedaleké Neklanově ulici. Všechny tři jsou pak součástí unikátní sbírky kubistických staveb v Praze, která slouží jako malá připomínka této geniální odbočky od hlavního proudu architektury počátku 20. století.
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380