České obchodní domy z druhé poloviny dvacátého století jsou často považovány za nehezké pozůstatky socialistické éry, které si vzhledem ke svému původu nezaslouží památkovou ani jinou ochranu. Ve skutečnosti však patří spíše k unikátům, k nimž si široká veřejnost svůj vztah teprve buduje. Jejich zvláštnost má ve velké míře na svědomí právě pohnutá doba, ve které vznikaly.

Po světové výstavě Expo 1958 v Bruselu se do Čech dostala zcela nová estetika, která vedla ke změně pojetí bydlení a urbanismu jako takového. V čele tohoto trendu stáli Věra a Vladimír Machoninovi, kteří mají na svědomí několik zásadních staveb jako například obchodní domy Kotva a DBK. Právě obchodní dům Kotva se stal symbolem české architektury 70. let. Vyznačuje se do detailů promyšlenou geometrií, důrazem na materiály jako je kov nebo beton a přiznanou nosnou konstrukcí. Přestože je Kotva již po několika více i méně zdařilých rekonstrukcích, dodnes připomíná brutalistickou revoluci v architektuře.

Nebyl by to ale komunistický režim, kdyby do raketově rostoucího úspěchu tohoto dua nestrkal své dlouhé prsty – a tak netrvalo dlouho, než Machoninovi dostali zákaz svobodně tvořit. Vznikl tak jen zlomek z jejich velkolepých plánů a to málo, co se podařilo zrealizovat, byste rozhodně neměli minout!


Kontakt Otevírací doba
Pondělí - Pátek: 9:00 - 20:00
Sobota: 10:00 - 19:00
Neděle: 10:00 - 18:00
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380