Funkcionalistický chrám, který v roce 1930 projektoval Josef Gočár, je z těch staveb, kolem nichž denně chodíte, aniž by vás napadlo si je důkladněji prohlédnout. Gočárův kostel je sice jednou z dominant Vršovic, ale až zblízka či po nahlédnutí do interiéru člověk pochopí, jak je tato stavba geniální. Gočár se roku 1929 účastnil soutěže, kterou na stavbu nového vršovického chrámu vypsal místní spolek. A perfektně svým návrhem vystihl dobu.

Uvnitř kostela vás čeká ohromný zážitek. Naprosto čistý, minimalistický a dokonale prosvětlený interiér přesně vystihuje celou podstatu funkcionalismu. Díky stupňovité střeše do prostoru vniká další světlo. Působí monumentálně, ale přesto tak nějak lidsky. Jednoduše a účelně.

Tvář celé Gočárově stavbě dodal prudký svah, na kterém stojí. Díky němu kostel klesá k malému náměstí, jemuž se otevírá monumentálním schodištěm. Horní stranu náměstí kostel uzavírá půlkruhem, v němž se nachází oltář, a jenž je po celé své výšce prosklený vysokými okny s vitrážemi od Josefa Kaplického. Je třeba si uvědomit, že kostel tehdy vyrostl na téměř volném prostranství, na němž dříve býval zanedbaný hřbitov. Stavba tedy musela působit mnohem radikálněji než v dnešní husté okolní zástavbě Čechova náměstí.
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380