Dům bytové kultury (DBK) byl ve své době revolučním počinem. V relativně tvrdém socialismu v něm totiž manželé Machoninovi dokázali promítnout mnoho kvalit tehdejší světové architektury. K jejímu studiu měli čeští architekti jen omezený přístup, ale právě Machoninovi dokázali světové trendy velmi rychle pochopit. DBK je typickým příkladem stavby ze 70. let, jež využívá té nejlepší dobové techniky a materiálů.

Přestože byly Machoninovic stavby vždy považovány za nadčasové, právě u obchodních domů můžeme snadno spatřit rychlou změnu, která se v posledních desetiletích odehrála. Celý princip nakupování jako by se po revoluci proměnil a replica orologi patek philippe s ním i naše požadavky na to, jak má obchodní dům vypadat. Zatímco současný obchoďák symbolicky navazuje na tradici trhů (uličky lemované malými krámky), DBK, Kotva nebo třeba Máj představovaly spíše něco jako náměstí, tedy velký a volný prostor jednoho prodejce s pokladnou u východu.

Při návštěvě DBK se snadno přesvědčíte, že i druhý model má dodnes svoje přednosti. Geniálně vymyšlené interiéry se zvlněným podhledem stropu atria, tehdy supermoderními eskalátory a velmi zajímavě řešeným přístupem světla skrze fasádu vás zaujmou nejen výtvarně, ale stejně tak i svou funkčností, jež si nezadá s kvalitou současných obchodních center.


Kontakt Otevírací doba
Pondělí - Pátek: 09:00 - 20:00
Sobota - Neděle: 09:00 - 19:00
 
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380