Na samém okraji Vinohrad, v zapadlé uličce, jež vede na miniaturní náměstí, si roku 1923 nechali postavit vilu bratři Čapkové. Povídá se, že stavbu dvojdomu, který oba bratři obývali i s rodinami, údajně zaplatil prodej autorských práv na Karlovo slavné dílo R.U.R., po němž skočil hollywoodský Paramount. Film se sice nikdy nenatočil, ale bratři stavbu roku 1924 dokončili - a od té doby se na náměstíčku zastavil čas.

Vilu má na svědomí architekt Ladislav Machoň. Jeho projekt byl ovlivněn především Janem Kotěrou a svůj otisk zanechal i pomalu nastupující funkcionalismus či vrcholící art deco. Dům navazuje na malou kolonii velkolepých vil vybudovaných ve dvacátých letech na stráni mezi Vršovicemi a Vinohrady, nedaleko slavné Dykovy ulice. Na podobě zahrady, kde se kdysi po kamenných cestičkách proháněla i Dášenka, se pak podílel architekt Karel Dudych, žák slavného Pavla Janáka.

Dnes je vila v majetku Prahy 10, jež pracuje na postupném zpřístupnění veřejnosti. Zatím si ji tedy můžete prohlédnout pouze z ulice, ale již brzy by měla být otevřena jak zahrada, tak velká část interiéru včetně Karlovy pracovny či místnosti Pátečníků, ve které se oba bratři každé páteční odpoledne scházeli s Masarykem, Benešem, Peroutkou a dalšími. Josefovu část pak dodnes obývají jeho potomci.
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380