Pokud byste rádi nasáli kouzlo naší metropole, ale nevyžíváte se v tlačenicích před Orlojem a dáváte přednost jejím poněkud skrytějším krásám, nazujte si pohodlné boty a vydejte se Šáreckým údolím na Babu. Zatímco zmíněné údolí je civilizací dosud téměř nepoznamenanou částí Prahy, navazující vilová čtvrť Baba je pravým opakem.

Dokonale upravená oblast na stejnojmenném vrchu s výhledem na celé město totiž ve třicátých letech sloužila jako bydlení pro tehdejší smetánku. Na stavbě výjimečných vil se podíleli špičkoví architekti, za urbanistickým řešením oblasti pak stojí Pavel Janák, jeden z nejvýznamnějších českých architektů 20. století. Jeho cílem přitom nebylo ani tak postavit vilovou oblast pro bohaté Pražany, jako spíše se pokusit navrhnout typizovaný dům, který by později mohl tvořit celá sídliště na jakémkoli jiném místě. Janák se inspiroval ve Stuttgartu, kde Le Corbusier vystavěl funkcionalistické dělnické sídliště Weissenhof.

Krásné místo s výhledem, čistota a nadčasovost funkcionalismu však českou smetánku natolik okouzlily, že se smysl Baby okamžitě proměnil. V každém případě se stala naprosto jedinečným souborem funkcionalistických staveb, kusem historie a tím nejlepším příkladem architektury 20. století, jaký v Praze máme.
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380