Malá kavárna v přízemí funkcionalistického činžovního domu v Dejvicích, přesně napůl cesty mezi stanicemi metra Dejvická a Hradčanská, by měla být povinnou zastávkou pro všechny milovníky dobré kávy. Její koncept je stejně minimalistický jako její interiér – italský kávovar, skvělá káva z pražírny doubleshot, sympatický majitel a šikovný barista v jednom a občas i něco sladkého na zub. Jedná se o průkopnickou kavárnou ve své čtvrti, která ještě donedávna neměla v Dejvicích konkurenci.

Kafemat přitom není podnik, kde byste se posadili s přáteli a nad kávou klábosili celé odpoledne. Slouží spíše jako místo, na které místní štamgasti nedají dopustit cestou do práce či do školy, když jdou venčit psa, nebo se jen tak projít krásnými dejvickými ulicemi. Jedno espresso, slupnout dva koláčky, prohodit s majitelem Petrem pár milých slov a honem dál!

I tak jistě stihnete ocenit krásně provedený interiér s velkou prosklenou výlohou, který odkazuje na funkcionalismus ze třicátých let a přitom je moderní, útulný a příjemný. Prostor bývalého obchodu díky Kafematu působí, jako by byl pro kavárnu přímo stvořený.
Kafemat je koncipován jako místo, odkud si kávu odnesete s sebou. Bylo to vaším záměrem od samého počátku?
Vlastně ano. Je to jen malý prostor a na nic víc není místo. Kopnout do sebe espresso na stojáka, sednout si na chvilku do výlohy s kapučínem nebo si odnést kávu s sebou.
 
Interiér je perfektně architektonicky čistý a na kolemjdoucí působí, jako by do funkcionalistického činžáku zkrátka patřil. Jak vznikal a podle čeho jste si vybíral prostor?
Prostor jsem získal trochu náhodně. Bylo na něj vypsáno výběrové řízení a já ho vyhrál. Ke svému vlastnímu překvapení. Předešlé pokusy jinde nevyšly, tak jsem byl lehce skeptický. Realizace proběhla způsobem „udělej si sám“, a hlavně ať to moc nestojí!

Dejvicím dlouho podobná kavárna chyběla. Chodí k vám především místní? Funguje to skutečně tak, že se u vás zastaví pro kávu s sebou třeba ráno, cestou do práce?
Zákazníci jsou téměř výlučně místní. Dejvice jsou klidná rezidenční čtvrť, velký průtok lidí tady není. Chodí k nám rodiče s dětmi, pejskaři na procházce se psem, lidi z okolních kanceláří... Někdo si rád udělá krátkou zastávku v denním shonu a na chvilku se schová, někdo si odnese kávu do kanceláře.

Většina současných kaváren, které mají dobrou pověst, nabízí kávu doubleshot, anebo mamacoffee. Proč jste se vy rozhodli pro doubleshot?
Máme doubleshot moc rádi. Kávu i tým lidí okolo ní. Dost nám pomohli a poradili, poskytují skvělý a přátelský servis. Byla to dobrá volba. Nyní po roce jsme přidali do nabídky kávu od londýnských Square Mile. Pro ní máme také velkou slabost. Okupuje naše mlýnky stále častěji. Navíc střídáme po pár kilech kávy z jiných zahraničních pražíren. Je to zajímavé pro nás i pro zákazníky.

V posledních letech v Praze vzniká čím dál více míst, kde si můžete vychutnat skutečně skvělou kávu. Nicméně tradiční kavárny, jako je třeba Slavia, v tomto směru trochu zaspaly. Co si o tom myslíte?
Zdá se mi, že v tradičních kavárnách tohoto typu káva provozovatele stále příliš nezajímá. Své dělají i zažité chuťové preference, konzervatismus a neumdlévající láska k levnějším italským směsím. Když si to lidé stále objednávají, tak se nemohou divit, že to taky dostanou.

Čemu jste se věnoval před tím, než jste otevřel Kafemat?
Živil jsem se jako grafik. Sedět za počítačem už mě ale moc nebavilo, potřeboval jsem konečně mezi lidi.
 
Petr Hrabánek (majitel Kafematu)Kontakt Otevírací doba
+420 721 536 200
Pondělí - Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: 09:30 - 15:00
 
Spud. je netradiční průvodce po Praze, který upozorňuje na zajímavá místa a podniky, jež rozhodně stojí za návštěvu. S Polaroidem v ruce mapujeme čtyři různé oblasti, a to jídlo a pití, obchody, pracovní prostory místních kreativců a architekturu. Spud. se soustředí na neokoukaná místa s neopakovatelnou atmosférou, na kavárny s tou nejlepší kávou, obchůdky s tím nejnápaditějším zbožím, dílny či ateliéry těch nejšikovnějších designérů a architektonické zajímavosti s tím největším kouzlem. Spud. je také hlavně o lidech, kteří za vybranými lokálními projekty stojí. Bez jejich invence a odvahy splnit si svůj sen by byla Praha o mnoho chudší. Všem proto patří naše velké díky!
 
Tereza a Michal
info@spud.cz / 728 764 380